top of page
NASZA HISTORIa
Założenie Szkoły Muzycznej
  Historia szkoły sięga 1982 roku, kiedy to z inicjatywy ówczesnego dyrektora BOK-u Franciszka Uścińskiego, Ministerstwo Kultury i Sztuki podjęło decyzję o utworzeniu Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Bolesławcu.
Początki
  Od 1 września 1983 roku naukę rozpoczęło 60 uczniów w klasach instrumentów: fortepianu, akordeonu, skrzypiec, gitary i klarnetu. Pierwszym dyrektorem szkoły został Bernard Cichorzewski.
 
Rozwój
 
  W miarę upływu lat następował rozwój szkoły, powstawały nowe klasy instrumentów, powiększała się kadra nauczycielska, wzrastała ilość uczniów. Od 1990 roku obowiązki dyrektora szkoły przejęła mgr Dorota Pińczuk.
 
Zaktywizowała działalność koncertową szkoły, organizując liczne koncerty, recitale, poranki muzyczne dla szkół, popisy uczniów, konkursy. Rokrocznie szkoła jest organizatorem lub współuczestniczy w organizacji około 100 koncertów. Od 1998r. w wyniku konkursu szkoła przyjęła imię Witolda Lutosławskiego wybitnego kompozytora i wielkiego Polaka.
 
Od 2005r. funkcje dyrektora szkoły pełni mgr Leszek Żyzny. Obecnie w szkole kształci się około 150 uczniów w klasach: fortepianu, akordeonu, skrzypiec, altówki, wiolonczeli, kontrabasu, gitary klasycznej, klarnetu, fletu, saksofonu, trąbki i perkusji.
 
Nauka w szkole odbywa się w dwóch cyklach: sześcioletnim dla dzieci do 10 roku życia oraz czteroletnim dla dzieci powyżej 10 roku życia.
 
Działalność dydaktyczna szkoły oprócz gry na instrumentach obejmuje rytmikę, kształcenie słuchu, audycje muzyczne. Uczniowie uczestniczą także w zajęciach chóru szkolnego, orkiestry oraz zespołów kameralnych. Duża ilość koncertów jakie organizuje szkoła daje uczniom możliwość zaprezentowania swoich umiejętności licznie zgromadzonej publiczności.
 
Powstanie orkiestry szkolnej
 
  Od 1992 r. w Szkole Muzycznej I st. działa orkiestra, której pierwszym dyrygentem był Pan
Józef Dolecki, a następnie mgr Dorota Pińczuk i mgr Leszek Żyzny.
 
Orkiestra szkolna jest jedną z największych orkiestr w Polsce, działających w Państwowych Szkołach Muzycznych I stopnia. Praca nad repertuarem orkiestry odbywa się nie tylko w szkole, ale także na warsztatach muzycznych poza Bolesławcem, podczas których młodzi muzycy doskonalą swoje umiejętności gry zespołowej oraz nawiązują bliższe znajomości przyjaźnie z rówieśnikami.
 
Orkiestra była wielokrotnym ambasadorem Szkoły Muzycznej i Miasta Bolesławiec w Niemczech, Czechach, Włoszech, Austrii i Belgii. Nawiązała stałą współpracę ze szkołami muzycznymi Miast Partnerskich Bolesławca, Siegburga i Sankt Augustin, Czeskiej Lipy. Orkiestra naszej szkoły systematycznie koncertuje po Europie.
Od 2002r. uczniowie naszej szkoły grają w Międzynarodowej Orkiestrze Młodzieżowej Euroregionu Nysa "Europera" W skład orkiestry wchodzą przedstawiciele Szkół Muzycznych z Bolesławca, Gorlitz, Gorlitz-Land, Jablonca, Legnicy, Jeleniej Góry, Liberca, Turov, Vamsdorf i Zittau. W wyniku zespołowej uporządkowanej działalności i przestrzeganiu reguł, buduje się wzajemną życzliwość, poczucie wspólnoty, odpowiedzialności.
 
W październiku 2005r. została utworzona Międzynarodowa Orkiestra Młodzieżowa Miast Partnerskich Bolesławiec-Siegburg-Czeska Lipa. Rokrocznie odbywają się warsztaty orkiestry, na których przez kilka dni orkiestra przygotowuje program, a następnie koncertuje. Orkiestra występowała w Bolesławcu, Czeskiej Lipie, Brukseli i Siegburgu oraz Włoszech.
Od wielu lat koncerty orkiestry szkolnej towarzyszą wernisażom i wystawom znanych artystów, stanowią oprawę muzyczną wielu uroczystości miejskich i regionalnych takich jak: 3 Maja, Święto Niepodległości, Święta Bożego Narodzenia i Święta Wielkanocne, obchody Dni Bolesławca oraz Święta Ceramiki. Orkiestra była wielokrotnie ambasadorem Szkoły Muzycznej i Miasta Bolesławiec w kraju i za granicą.
 
Za promocję miasta orkiestra szkolna otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Bolesławiec w 2005r.
 
Obecny kształt Szkoły Muzycznej
 
  We wrześniu 2002 roku powstała w Bolesławcu prywatna Szkoła Muzyczna II st.
 
Właścicielem szkoły jest Pan Zenon Pińczuk. Uczniowie kształcą się na wydziale instrumentalnym
i wokalnym.
 
W Szkole kształci się około 30 uczniów. Możliwość kontynuowania przez uczniów PSM I st. nauki
w Szkole Muzycznej II st. w Bolesławcu przygotowuje uczniów do kontynuowania dalszej nauki na uczelniach muzycznych.
bottom of page